Skip to content
Dyk ned i havets dybde

Crusell Trio fortsætter utrætteligt sin udforskende rejse ned i de glemte og ukendte komponisters musik for klarinet, horn og fagot. Helt nede i Bermudatriangels kapsejsede drømmer finder vi amerikanske Thurner og Wilfried Roberts musik. Undervejs i denne jagt bliver vi selve opdagede og begynder at få musik tilsendt os fra tyske Jörg Duda som vi med den glæde fremfører for publikum.

Denne glæde bliver ikke mindre af at opdage at den italienske mester Rossini har komponeret et fuldstændigt overset verk orginalt for vores besætning.

Kom til en koncert hvor entusiasmen rundt musik og spilleglæden står i centrum og måske også kommer til at mynde ud i sjove indslag udenfor den kendte koncertform.

Vi har også fået lov at lave urfremføringen af den nyskabende australiske komponist Peter Morrisons Trio skrevet specielt for Crusell Trio.

Program:

Jörg Duda – Red Autumn Op. 37b

Thurner – trio Op. 56

Rossini – trio

Pause

Wilfred Roberts – Miniatures

Wilfred Roberts – A day in the Country

Peter Morrison – Trio (2026) uropførsel

Fællessang

Fotograf: Victoria Elmas

Køb billetter på Safeticket her

Crusell Trio fortsætter utrætteligt sin udforskende rejse ned i de glemte og ukendte komponisters musik for klarinet, horn og fagot.

Back To Top